Novinky

03.02. + 04.02. 2018 - DUO CACIB Brno
GORDIE Vormicelli se v sobotu získáním V1, CAC (rozhodčí p. Coufal) stal Českým šampionem. V neděli vyběhal V1, CAC ( rozhodčí p. Ing. Jursa). Mirko, gratuluji a přeji hodně radosti na příštích výstavách i na poli pracovním.

GORDIE Vormicelli CHOVNÝ PES
Šampion Sk, Český šampion, res. CACIB, CACIB, CAC ČMKU

 

Krásný adventní čas, veselé Vánoce a šťastný rok 2018

2. + 3.12.2017- dvoudenní MVP v rakouském Welsu
GIDDA Vormicelli  V1, CACA, res. CACIB (rakouská rozhodčí p. Barbara Herczig) a druhý den se stejným výsledkem (rozhodčí p. Jan Coufal). Oba dny běhala Gidda v pracovní třídě.

V sekci "Feny" jsem konečně vytvořila Giddě její stránku.

Od jara do podzimu
 

Tři roční období uplynula, celá smečka si jich slastně užívala a můj čas už konečně patřil jenom jí.  Stihli jsme prozkoumat dosud nenavštívené kouty divoké přírody Krušných hor, prožili jsme několik naštěstí kratších "útěků" (nejdelší jen tříhodinový  přichystala Gidda), sbírali jsme borůvky, brusinky, houby - všeho byla neobyčejná hojnost. Navštívil nás HERCULE Vormicelli i HERBERT Vormicelli s doprovodem (oba psíci zdárně přezubili a jsou z nich dobře vypadající adolescenti).
Širší rodina se nám rozrostla - CIARA CASSI Vormicelli měla 4 štěňátka a FESTINA FRODI Vormicelli porodila 7 štěňátek.
V srpnu GIDDA Vormicelli absolvovala BZ ve 2. ceně (68 bodů), posléze byla uchovněna a brzy poté dorazil i certifikát Český šampion.
Na začátku října se GIDDA Vormicelli předvedla na LSA v Lipsku, kde získala V1, VDH - CAC a res. DTK - CAC,
res. Landessiegerin Sachsen 2017.
 

A jak se daří Gaidulce (CHŇAPINKA Valentinka)  - 14,5 roku:
 
 

20.05.2017 - MVP Litoměřice  (rozhodčí p. Petr Buba)
GIDDA Vormicelli - V1, CAC, CAC ČMKU, CACIB
ARTEMIS Vormicelli - V1, BOV, BOS, splněny podmínky na Českého veterán šampiona

18.05.2017 - CHŇAPINKA Valentinka zvaná GAIA slaví dnes 14. narozeniny


13.05.2017
GORDIE Vormicelli složil ZV v 1. ceně se samými 4, jen z vodění na řemenu získal známku 3.
GABBAIA Vormicelli absolvovala BZ v 1. ceně se samými 4.
Novopečeným vůdcům moc gratuluji a děkuji za skvělou péči. Gordie i Gabbaia splnili všechny podmínky chovnosti, Gordie má splněné požadavky na šampióna Slovenska a Gabbaia na šampióna ČR.

 

22.04.2017- MVP České Budějovice (rozhodčí p. Lenka Fairaislová)
GORDIE Vormicelli - V1, CAC, CAC ČMKU, CACIB
GIDDA Vormicelli - V1, CAC, res. CACIB
ARTEMIS Vormicelli - V1, BOV, BOB

 
ARTEMIS Vormicelli                                                              GORDIE Vormicelli
 

18.04.2017 - v polovině 10. týdne se přemístil do nového domova i HERBERT Vormicelli
Věřím, že maminka Dassi oba pejsky dobře vybavila do života její neobyčejně důslednou výchovou. V procesu socializace se oba pejskové projevovali jako neohrožení, odvážní, zvědaví jedinci. Kromě bytu poznali i chalupu a seznamování s novými prostory jim nedělalo žádné potíže. Každou návštěvu vítali nadšeně a testovali na ní své ostré zoubky.  Bylo to krásných téměř 10 týdnů a oběma pejskům i jejich páníčkům přeji, aby spolu prožili mnoho a mnoho krásných roků.

13.04.2017- na konci 9. týdne odjel do nového domova HERCULE Vormicelli


Poslední společné fotky obou pejsků

 

07.04.2017 - štěňátkům je 8 týdnů
Oba pejskové jsou velmi temperamentní a vynalézaví. Jejich dny jsou vyplněné hraním, rvačkami, přetahováním o hračky, zjišťováním, co by se dalo okousat nebo rozkousat. Jejich neutuchající činorodost střídá odpočinek a pravidelné předkládání misek s jídlem, převážně masem, ale i granulkami, které už jim taky chutnají. Maminka Dassi s nimi tráví ještě hodně času. Myslím, že dnes proběhlo jedno z posledních krátkých kojení. Dassinku beru na dlouhé vycházky a věřím, že produkci mléka už zcela zastaví.

HERBERT Vormicelli, 8 týdnů, 2270 g

HERCULE Vormicelli, 8 týdnů, 2110 g


02.04.2017 - Mezinárodní výstava psů Bratislava
GORDIE Vormicelli získal V1, CAC (rozhodčí MVDr. Vladimír Piskay) a splnil tak výstavní podmínky pro udělení  titulu Slovenský šampión krásy. Mirko, srdečně gratuluji a moc děkuji za skvělou prezentaci. Za krásné fotografie děkuji p. Zdeňce Leonhardtové.
 
 

31.03.2017- štěňátkům je 7 týdnů
HERCULE i HERBERT se v průběhu 7. týdne seznámili s budoucími páníčky, výběrové řízení v obou případech proběhlo pozitivně, bylo schváleno maminkou i štěňátky.  Oba pejskové  absolvovali  prohlídku veterinárním lékařem, který je shledal zdravými, poté přistoupil k 1. vakcinaci, tetování a čipování. Kluci byli stateční a já jsem ráda, že máme tuto nepříjemnou povinnost za sebou.
Začínám předkládat alespoň 1 x denně granulky, na které si postupně zvykají. Kojení už je sporadické, 2 až 3 x za den. Dnešní slunný teplý den strávila celá smečka na zahradě.

HERBERT Vormicelli, 7 týdnů, 2025 g

HERCULE Vormicelli, 7 týdnů, 1825 g

24.03.2017- štěňátkům je 6 týdnů
Šestý týden je už ve znamení velké aktivity, rvaček, vrčení, občas je slyšet i nějaké štěknutí nebo nářek - to, když se nyní už dobře prořezané zoubky, zejména špičáky, zakousnou do brášky hlouběji než je snesitelné. Oba pejskové nejraději jedí maso, zejména syrové, chutná jim jako příloha povařená mrkev. Granulky je zajímají, ale zatím netvoří podstatnou součást jejich stravy. Občas jim ještě Dassinka nabízí mléko.

HERBERT Vormicelli, 6 týdnů, 1660 g

HERCULE Vormicelli, 6 týdnů, 1530 g


Hraní před spaním


 

17.03.2017 - štěňátkům je 5 týdnů
Pohyb mají celkem koordinovaný, v mordičkách se jim prořezávají ostré zoubky, hrají si spolu, někdy se přidá i maminka, a "mordují" hračky. Jednou až dvakrát denně dostávají mléčnou potravu a 4 x denně maso (hovězí, kachní, méně kuřecí, kuřecí srdíčka). Máčené štěněcí granulky jsem jim nabídla jednou a zatím je nejedli. U misky s jídlem se déle a vytrvaleji zdržuje HERBERT, zatímco HERCULE častěji pronásleduje maminku a dožaduje se mléka. Ta mu ne vždy vyhoví a její odmítnutí je pro nezasvěceného velmi drastické. Taková je celá Dassinky výchova, ale musím uznat, že je naprosto zásadová. V 5. týdnu už štěňátka dobře vědí, co znamená maminčino tiché táhlé vrčení. Jakmile je uslyší, oba kluci přikrčení upalují do úkrytů, kam je posléze maminka dojde něžně olíznout.

HERBERT Vormicelli, 5 týdnů, 1360 g

HERCULE Vormicelli, 5 týdnů, 1260 g
ESTIMABLE DEMI Vormicelli jsou dnes 4 roky!
Z malé rošťandy vyrostla sebevědomá dominantní fena, která se stala vůdčím jedincem tříhlavé smečky se stejnou lehkostí a samozřejmostí, jako se před lety této úlohy v domovské rodině ujala její babička Gaia. Milá Demi, užívej si všeho, co ti tvá panička v tak neobvyklé míře poskytuje. Měj báječnou oslavu!

Pár obrázků z 5. týdne


 

10.03.2017 - štěňátkům jsou 4 týdny
Aktivita štěňátek výrazně posílila, byť intervaly jejich aktivity jsou ve srovnání se spánkem ještě krátké. Na programu je "zabíjení" hraček, které berou do mordiček a několikrát s nimi prudce zaškubou. Vzájemné rvačky jsou zatím bezbolestné, i když špičky zoubků se už prořezávají. Snaha o čistotnost byla už také zaznamenána, oba pejskové chodí na toaletu mimo pelíšek a někdy se jim povede vykonání potřeby na plenu. Na konci 4. týdne dostala poprvé tučný tvaroh s medem. Takže pomalu rozjíždíme přikrmování. Bylo provedeno 2. odčervení a každý týden zkracujeme drápky.

HERBERT Vormicelli, 4 týdny, 900 g

HERCULE Vormicelli, 4 týdny, 900 g
 

Pár obrázků ze 4. týdne
 


 

03.03.2017 - štěňátkům jsou 3 týdny
HERCULE je mírně pohybově aktivnější a váží 878 g, ale ani HERBERT není žádný lenoch a váží 919 g. Během 3. týdne života se štěňátkům rozvíjejí kromě pohybu i smysly, začínají se vzájemně vnímat a jsou patrné náznaky společných her, zaslechla jsem i nejrůznější zvukové projevy včetně vrčení. Vzhledem k výborné výživové kondici Dassinky, k počtu potomků a k jejich váhovým přírůstkům zatím štěňátka nepřikrmuji.
 
 

27.02.2017 - 17. den


 

24.02.2017 - štěňátkům jsou 2 týdny
Končí vegetativní fáze poporodního vývoje štěňátek, jejíž hlavní náplní je sání mateřského mléka, velmi rychlý růst (štěňátka zpravidla 7. až 9. den zdvojnásobí svou porodní váhu) a spánek. Oba pejskové mají otevřená očka, absolvovali 1. odčervení a stříhání drápků. HERCULE je poněkud aktivnější ve snahách o zapojení končetin do pohybu, ale nožičky jsou zatím velmi neposlušné.
Maminka je ve výborné kondici. Dobře baští samozřejmě pečlivě vybírané pokrmy, mezi nimiž převažuje přemražené hovězí maso s příměsí vnitřností. Zeleninu ani jiné přílohy se už nepokouším předkládat, vždycky v misce zůstanou. Dostatek všech živin pak zajišťují štěněcí granulky, které Dassince moc chutnají a tvoří zpravidla 2 porce mezi 5 denními dávkami.
Ostatní příslušníci smečky (babička Gaia, teta Artemis a starší sourozenci Frupino a Gidda) zatím ke štěňátkům nemohou.
 
 

22.02.2017 - 12. den
Štěňátka jsou už mnohem čilejší, při lezení zvedají hlavičky a občas se už malinko na chvilku odpoutá od podlahy i jiná část těla. Oba pejskové už otevřeli oči, kterými zatím nepřítomně mžourají na svět.
 
 

 

20.02.2017 - 10. den
 
 

17.02.2017 - štěňátkům je 1 týden
HERCULE a HERBERT prošli zdárně prvním týdnem života, oba už téměř zdvojnásobili svou porodní váhu. Maminka DASSI se o potomky dobře stará a její poporodní ostrost vůči okolí, pro kterou si vysloužila přezdívku Pruda, polehounku mizí.

15.02.2017 - 5. den
  

14.02.2017 - 4. den
 

11.02.2017 - vrh "H" je na světě!!!
Dnes přišla na svět dvě štěňátka. Porod byl nekomplikovaný, maminka všechno zařídila sama. Jedinou komplikací bylo, že podle ultrazvuku jsme čekali ještě další 2 štěňátka. Když čekání na ně nebralo konce,  začala jsem promýšlet všechna úskalí prolongovaného porodu. Bylo mi Dassinky moc líto, že jí její klidné starání se o štěňátka musím zkomplikovat návštěvou u veterinárního lékaře.  Po 6 hodinách marného čekání jsme s maminkou i s novorozenci vyrazili na ultrazvuk. Ukázalo se, že v děloze už nikdo není. Takže máme vše šťastně za sebou.
Pejsek, který otvíral bránu do světa dostal jméno HERCULE Vormicelli (na fotce nahoře) a ten, který jej následoval, se bude jmenovat HERBERT Vormicelli.

10.02.2017
Dnes  ráno bazální teplota klesla ke 36°C, takže pravděpodobně v noci nebo zítra ráno by měla očekávaná událost nastat. Jsme připravené.

Třetí důležitá zpráva pro ty, kteří čekají na naše štěňátka
6 desítek dnů březosti uteklo velmi rychle a ode dneška (08.02.) počítám už jednotlivé dny do blížícího se porodu. Vše mám připravené. Dassinka je klidná, její tělesná teplota ještě neklesla pod 37°C, takže v nejbližších hodinách bude stále ještě klidový režim.
 
 

29.01.2017 - FRUPINO Vormicelli slaví 3.  narozeniny!
Nejen FRUPINO, ale i jeho 3 sourozenci (FESTINA FRODI, FORTIS a FERGANO) dnes slaví dovršení 3. roku života. Je to krásný psí věk, tak si jej užívejte ve zdraví a radosti.

13.01.2017 - ARTEMIS Vormicelli slaví 11. narozeniny!
Myslím i na všechny sourozence a připadá mi, že celkem nedávno tady ta pětihlavá malá četa běhala a seznamovala se s radostmi i nástrahami života. Přeji všem hodně dalších pěkných psích roků.

 

Druhá důležitá zpráva pro ty, kteří čekají na naše štěňátka
09.01.2017 byla ultrazvukem potvrzena Dassinky březost. Štěňátka očekáváme kolem 10.02. Maminka je v pohodě a její bříško se polehounku malinko kulatí.

VESELÉ VÁNOCE
Krásné Vánoce a šťastný rok 2017  přejeme všem přátelům a příznivcům jezevčíků, zvláště těch drsných, a speciální pozdravy letí do domovů všech našich odchovů. Buďte zdraví, šťastní, veselí ... a naplno si užívejte každého dne nadcházejícího roku.

Důležitá zpráva pro ty, kteří čekají na naše štěňátka
10.12. byla DASSI Vormicelli nakryta norníkem HURVÍNKEM Valentinka. Dassinka se k aktu dostavila náležitě roztoužená a Hurvínek sršel bujarou energií. Jen škoda, že jsem s sebou neměla foťák. Když bylo po všem, lehnul si Hurvajs na záda a vyzařovalo z něj takové nadšení doprovázené loupáním očima, jak to dokáží jen jezevčíci, že je líto, že jsem to nezvěčnila.
Věřím, že se můžeme těšit na štěňátka, která by se měla narodit v první dekádě února 2017.

(nahoře HURVÍNEK Valentinka, dole DASSI Vormicelli)

Mezinárodní výstava psů Winner Show Nitra 03.12.2016
GORDIE Vormicelli získal V1, CAC a res. CACIB (rozhodčí p. Fairaislová).


O necelé 2 měsíce dříve vyběhala GABBAIA Vormicelli na MVP v Českých Budějovicích V1, CAC a res. CACIB
(rozhodčí p. MVDr. Šlapanský), prošla bonitací a stala se kandidátkou chovu.

 

Mezinárodní výstava psů Prague Expo Dog 30.10.2016
GIDDA Vormicelli v 16 měsících a v silné konkurenci krásných ruských soupeřů vyběhala V1, CAC, CACIB, CAC ČMKU, BOB, Vítěz Prahy a 5. BIG (rozhodčí p. Coufal, soutěže posuzoval pan MVDr. Šimek).

Neděle 28.08.2016 byla ve znamení výstav
Na Krajské výstavě v Brně nás výtečně reprezentoval pes GORDIE Vormicelli. Pro paničku to byl první start ve výstavním kruhu a věřím, že i další plánovanou výstavu si s Gordiem pěkně užije.
 
 
Posudek od rozhodčí p. L. Frnčové: správná velikost a síla kostí, výborná hlava, tmavé oko, nůžkový skus, velice pěkná horní i dolní linie, korektní úhlení i pohyb, správná srst i znaky. Získal V1 a VTM

Zatímco Gordie běhal v Brně,  my jsme byli na Klubové výstavě jezevčíků v Nepřevázce. Trpasličí drsnosrsté jezevčíky posuzovala p. A.Buriánková.
Ve třídě mladých, kde běhaly 4 feny, se předvedla GIDDA Vormicelli  s hodnocením V2 a posudkem: elegantní fena s výbornou hlavou, korektní horní i spodní linie i zaúhlení obou párů končetin. V pohybu lehce sbíhavý pohyb vzadu.
ARTEMIS Vormicelli (10 let a 7 měsíců) běhala ve třídě veteránů a získala V1 a BOV a posudek: veteránka ve vynikající kondici, vynikajícího temperamentu, dosud prvotřídní kvality, vynikající předvedení.

Vedro bylo úmorné, celá smečka byla trpělivá a nikdo nezlobil. Po dlouhé výstavní pauze jsme zase viděli spoustu milých "starých" známých a ke všemu nám ještě přijel fandit FORTIS Vormicelli se skvělým milým doprovodem.

Hlášení z května, června a začátku července

Od naší poslední aktualizace uplynuly téměř 2 měsíce. Zdá se, že s každým přírůstkem ve smečce se den o nějakou tu hodinku zkrátí, zato naběhaných kilometrů přibude a čas strávený v přírodě s příjemným pocitem, že si jej všichni užíváme, poněkud nabobtná. Uhlídat celou bandu je docela náročné, takže někdy chodíme na individuální výpravy, také z důvodu, aby se i mladší jedinci spoléhali sami na sebe. Dnes konečně přidávám pár fotek z našeho života z posledních 2 měsíců.
 
 
 
 
 

25.06.2016 - vrh "G" (Gabbaia, Gidda, Gordie a Gambi) slaví 1 rok
GIDDA dokázala, že je nedostižně devastační. Totálně zničila bohatý arzenál hraček všeho druhu, prokousala díry do všech dek, načala několik pelíšků... V lese se zdá být šikovná. Je to prostě činorodá intelektuálka.
GORDIE má za sebou 1. výstavu, pěkný posudek od pana Havelky s hodnocením "výborný". Panička jej pod vedením zkušené výcvikářky připravuje na lovecké zkoušky.
GABBAIA se rovněž připravuje na zkoušky a brzy vstoupí i do výstavního kruhu.
Všichni 3 jmenovaní milují vodu.
GAMBI žije jako společník a majitelům dělá velikou radost. Je to pěkný pejsek, kterého jsem si chtěla nechat doma, ale v dámské smečce mít 2 psy by nebylo rozumné.

Všem majitelům děkuji za péči o ta malá čiperná zlobítka. Mějte se báječně!!!

Gidda:


Gordie:Gabbaia:

Fotku Gambiho bohužel nemám, tak přikládám ještě jednou Gordieho a jeho parťačku Estimable Demi.

18.05.2016 - CHŇAPINKA VALENTINKA(Gaidulka) slaví 13. narozeniny


A měli jsme milou návštěvu, přijela pravnučka Gaidulky ANNE VOM GOITZSCHE BLICK  s dcerami COCCO CHANEL a CIKKI CLORIS VOM GOITZSCHE BLICK. Nejsou krásné?


Konec dubna patřil Gordiemu
Poslední dubnový den absolvoval GORDIE VORMICELLI svod loveckých psů. Nebyla u něj shledána žádná vada, je plnochrupý, má tmavé oko, výrazné znaky.
 

Gordie a Estimable Demi Vormicelli
 
 
 

16.03.2016 - pár slov o Giddě
GIDDA VORMICELLI zdárně přezubila, má za sebou 1. hárání a první dvě vážnější rvačky s maminkou. Obě starší feny (babičku Gaiu a tetu Artemis) respektuje, ale s maminkou poměřuje síly. Se starším bratrem Frupinem trénuje bojová umění a zdokonaluje se. Na vycházkách spolu vytvářejí nerozlučnou dvojici.
Několik fotek z posledních 3 měsíců:
BŘEZEN
 
 
ÚNOR
 
 
 

LEDEN
 
 

 

 

15.03.2016 - ESTIMABLE DEMI VORMICELLI jsou 3 roky
Demi žije ve společnosti standardní fenky Andělky a bratrance Gordieho. Paničku mají skvělou, výborně jim slouží a tak se nikdy nikdo z nich nenudí. Díky moc, Mirko!
 

 

29.01.2016 - FRUPINO VORMICELLI má 2 roky
Hlavní náplní jeho života je obrana  babičky, tety, maminky a malé sestřičky. Úkolu se zhostil s vervou jemu vlastní stejně jako zaučování malé Giddy ve všem, co má jezevčík umět. Na výletech je jí stále po boku a tvoří spolu velmi akční duo.
 

 

13.01.2016 - ARTEMIS VORMICELLI slaví 10. narozeniny
Neuvěřitelné. Dnes je to 10 let, co se v naší chovatelské stanici narodil první vrh. Po rodičovském páru CHŇAPINKA Valentinka a DALAMÁNEK Valentinka přišlo na svět 5 zdravých štěňátek, která dostala jména AFRODITÉ, ARIADNÉ, ADONIS, ARTEMIS a APOLLÓN. Všem přeji do dalších roků pevné zdraví a stále milující páníčky, kterým tímto děkuji za péči a čas, který svým miláčkům věnují.
Artemis mi splnila mnohem více, než o čem jsem snila, má skvělou povahu, byla výbornou, velmi trpělivou a tolerantní matkou, hodně radosti jsem s ní zažila na mnoha výstavách i na zkouškách.

ŠŤASTNOU CESTU ROKEM 2016

VESELÉ VÁNOCE
přejeme všem příznivcům a přátelům naší chovatelské stanice.
Zvláštní vánoční pozdravy letí do rodin, které žijí ve společnosti našich odchovanců a tak dobře o ně pečují
.

Nové fotky - GORDIE Vormicelli
Fotky jsou pořízeny z cesty do obory s černou zvěří. Gordie i jeho sestřenka Demi  si to moc užili, natolik, že je
v akci panička nestihla ani vyfotit, přestože byla ve střehu, ovšem připravená jezevčíky především ochránit.
 

25.11.2015 - vrh "G" má 5 měsíců
Přezubování je v plném proudu a zatímco od každého zástupce mé malé smečky mám schovaných několik zoubků, včetně řezáků, Gidda je poztrácela na neznámém místě, takže zatím nemám řezák ani jeden a mám už jen 2 šance! Její pohyb na vodítku trpělivě usměrňuji a zdá se mi, že je stejně zběsilý jako na začátku. Giddy temperament je silnější než má snaha. Ale už si umí na povel sednout, což dělá vždycky před venčením, takže pokroky zaznamenávám.
  
 

Z podzimních dnů...
 
 
 
 
 

 

28.10.2015
Štěňátkům z vrhu "G" je 18 týdnů a vstoupila tedy do 5. měsíce, kdy je čeká přezubování, už mnohem pomalejší růst než dosud a postupné změny ve výchově. Poslouchat se musí, alespoň trochu. Na zahradě jsme už před 2 týdny zrušili ohrádku a Gidda brzy zjistila, že po vodní hladině se běhat nedá.  Koupel ve studené vodě jí ale nevadila. Podzimní dny se Giddě velice líbí, hlavně spadané listí a když ještě zafouká vítr, chtěla by pronásledovat všechny letící listy. Byla už také na prvním velkém výšlapu v lese, kde ji doprovázela maminka a starší bráška Frupino.
 
 
Gordie si podzimu také náležitě užívá:
 

03. + 04.10.2015  Karvinský pohár v dosledech CACT - BZH + BZ.
FESTINA FRODI Vormicelli se zúčastnila se svým páníčkem této soutěže. BZH prošla v I. ceně (hlasitá u kusu) a BZ ukončila ve II. ceně. Celkově se umístila na 4. místě, první den na 2. místě. Příště jí páníček bude věřit a odložení bude na volno. Ještě jednou blahopřeji!
 
 

Události posledních týdnů
GABBAIA se stala mediální hvězdou (je na 3 fotografiích v 10. čísle Světa psů), GORDIE se sžil s Andělkou a s Demi, GIDDA se začlenila do domácí smečky a dovádí hlavně s Frupinem, GAMBI už dávno zvedá při čůrání nožičku.
Přestože hlavní pozornost v letních dnech patřila štěňátkům, samozřejmě  jsem měla radost z vystoupení FESTINY na Speciální výstavě v Jevíčku. FESTINA FRODI Vormicelli byla v Jevíčku také zbonitována a splnila tak všechny podmínky k uchovnění.
DAFFI Vormicelli  ve vlastnictví manželů Schubertových 28.09.2015 porodila 6 zdravých štěňátek.

 

16.09.2015 - štěňátkům je 12 týdnů
GABBAIA i GAMBI se už zabydleli v nových domovech. GORDIE, který odjel včera, se poprvé vyspal s paničkou
v posteli a dnes se celý den proháněl na zahradě se svou sestřenkou DEMI.
GIDDA odjezd posledního sourozence zvládla také statečně. Mně se ještě po té malé partě stýská a těší mě každá zprávička od nových páníčků.
 

 

15.09.2015 - odjel GORDIE
Na malého Gordieho čeká milá společnost standardní jezevčice Andělky a jeho sestřenky Demi (Estimable Demi Vormicelli). Právě je s paničkou Mirkou na cestě do nového domova. I tobě, Gordie, přeji, abys přechod dobře zvládnul a aby tě obě holčičky přijaly se stejnou radostí jako panička. 
 

GAMBI - veliký mazlík ještě na profesionálních fotografiích manželů Hubatkových
  

12.09.2015 - odjel GAMBI
Věřím, že se bude mít báječně a že přinese do nově vzniklé smečky hodně radosti.
 
 
.....a ještě poslední společná fotka (GIDDA, GORDIE a GAMBI)

09.09.2015 - štěňátkům je 11 týdnů
GABBAIA už 3. týden buduje se skoro stejně starou fenkou z chovatelské stanice Vitoraz svou pozici v novém domově, odkud pravidelně přicházejí dobré zprávy i fotky.
GIDDA rozšíří naši malou smečku. A kluci se brzy také rozeběhnou do světa.
 
 
 

06.09.2015 - neděle plná zážitků
V sobotu si GIDDA, GORDIE i GAMBI užili slunného dne a noční vydatný déšť a ranní zatažená obloha pokazily vyhlídky na další příjemný den. Jenže nejen počasí sehrálo významnou roli ve změně programu, ale i nutnost
2. vakcinace a čipování. Termín byl domluven s naším vstřícným panem doktorem na nedělní dopoledne.
V ordinaci proběhlo všechno bez nářku, jen Gordie si dost nahlas stěžoval při infiltraci vakcíny. Hned po absolvování obou povinností se štěňátka rozeběhla po ordinaci a probíhala všemi jejími zákoutími. Teď je večer a malá banda je neobyčejně klidná - imunitní systém pracuje naplno a to je fuška!
 
 
 

 

02.09.2015 - štěňátkům je 10 týdnů
Přestože jsou doma už jenom tři štěňátka, je to velmi činorodá banda. GIDDA je hodně dominantní dívenka s divokým výrazem v tmavém oku, který dává tušit něco o jejím temperamentu. Dovoluje si nejen brášky, ale i na maminku. Když to přesáhne Dassinky toleranci, následuje výprask s  velikým křikem. Kluci mají mírnější povahu, ale rozhodně to nejsou žádní otloukánci, také se umí ozvat a bránit sebe nebo svou kořist. Hlas mají všichni tři silný a nejvíce jsou slyšet, když se přiblíží hodina krmení a příprava je z jejich pohledu příliš zdlouhavá.
 
 
 
 

ESTIMABLE DEMI Vormicelli na Přebuzi
V posledních dnech jsme měli hodně milých návštěv, kdy jsem měla příležitost uvidět některé mé odchovy a jejich milý doprovod. Poté, co odjela malá GABBAIA, přijela smečka z Ústí nad Labem. FORTIS si tentokrát už porozuměl s bráškou FRUPINEM a starší hoši (Lumpík a Bivojek) mají takovou autoritu, že ji Frup respektoval. Následující víkend nás poctila návštěvou ESTIMABLE DEMI s paničkou Mirkou. Byly to moc pěkné necelé 3 dny. Demi je stejně úžasná, jako byla ve štěněcím věku. Je to věrná kopie maminky ARTEMIS jak exteriérem (jen o něco drobnější a světlejší v srsti), tak povahou. Obrovské nadšení z její návštěvy se mnou sdílel především Frupík.
 

26.08.2015 - štěňátkům je 9 týdnů
Denní i pozdně večerní úseky aktivity se už výrazně prodloužily, maminka si se štěňátky chodí hrát a učí je důležitým zásadám při rvačkách a slušnému chování vůči starším a silnějším jedincům. Když se všichni unaví, nastává má chvíle abych urychleně nakráčela s kýblem a hadrem a provedla důkladnou očistu po předtím jen rychle utíraných loužičkách. Štěňátka se snaží vyprazdňovat se na savých podložkách, ale ne vždy to stihnou.
 
 

22.08.2015 - odjela GABBAIA
Skoro celý slunný den si ještě užila se sourozenci na zahradě a k večeru se vydala s novými páníčky domů. Přeji celé nově vzniklé malé smečce nejméně 15 let spokojeného společného života.
 
 

19.08.2015 - štěňátkům je 8 týdnů
Obě holčičky jsou ve srovnání s pejsky drobnější, jemnějšího vzhledu, což je ale velmi zavádějící, protože povahou jsou hodně urputné, velké raubířky a častými iniciátorkami rvaček. Pejskové jsou pohodáři, hlavní jejich starostí je mít plné bříško. Přestože jsou dlouzí jako řádní jezevčíci, po jídle mají tvar spíše krychličky než kvádru. Po dobrém jídle si chlapci potřebují odpočinout a jakmile se některý z nich pěkně pohodlně uvelebí, dojde k "nájezdu" jedné nebo obou raubířek. Maminka ještě občas dává cucnout mléka, ale mléčné lišty už má podstatně menší, takže tento požitek se chýlí ke konci. Štěňátka v posleních dnech začala ochotně jíst vedle syrového masa se zeleninou, masových konzerv Lukullus a mléčných výrobků i granulky. 

 
 
 
 
 

12.08.2015 - štěňátkům je 7 týdnů
V 7. týdnu proběhlo tetování, 1. vakcinace, 3. odčervení a pravidelné stříhání drápků. Štěňátka si zvykla na jízdu autem, několikrát jsme s nimi byli na chalupě v horském městečku Přebuz, kde měla možnost poznat, že tropické teploty, které je provázejí téměř celý jejich dosavadní život, nejsou normální a že se mohou těšit z teploty mnohem příjemnější. Je mi líto malé činorodé bandy, když se vracíme do přehřátého bytu v Karlových Varech.
Maminka ještě 2 - 3x denně kojí. Všechna štěňátka s chutí jedí maso se zeleninou (nemusím zdůrazňovat poměrné zastoupení), granulky zatím příliš nevyhledávají a občas nepohrdnou nabídnutým pribináčkem.

 
 

08.08.2015
Štěňátka mají za sebou velkou veterinární prohlídku, všechna jsou zdravá. Holčičky váží po 1400g a pejskové 1600 a 1800g. V levém uchu mají vytetovaná čísla zápisu do plemenné knihy. Tetování probíhalo standardně. Štěňátka absolvovala také první vakcinaci. U pana doktora se jim nakonec líbilo, věnuje každému návštěvníkovi dostatek času, dobrůtky i velké pomazlení.
 
 
 
 

05.08.2015 - štěňátkům je 6 týdnů
Dnes jsem odstranila ohrádku a štěňátka mají na běhání k dispozici velký prostor . Vyměnila jsem jim koberec a mašličky na krku jsem nahradila slušivými obojky. Už to nejsou psí miminka, ale aktivní malí pejskové. Práce měli dnes opravdu hodně a po ní následoval sladký spánek.
V sobotu jsme objednaní na tetování a vakcinaci.
 
 
 

 
 

02.08.2015 - 39. den
Štěňátka jsou už hodně aktivní, hrají si spolu, pobíhají, zkoumají okolí a přijímají návštěvy. Všechna jsou jako správní jezevčíci velmi zvědavá. Dostala hračky, mnohé z nich ovšem maminka vyhodnotila jako nevhodné, odnáší je z jejich dosahu a sama si s nimi pak hraje. V mordičkách se jim bělají špičky mléčných zoubků, přikrmování je vydatnější a stále častěji štěňátka snědí celou porci. Maminčino mlíčko je ještě k dispozici, i když intervaly kojení jsou už delší.
 
 
 
 

31.07.2015 - 37. den
29.07.2015 - štěňátkům je 5 týdnů
Štěňátka si hrají s hračkami, perou se, vrčí, štěkají, vrtí vesele proutky, učí se čistotnosti. Přestože maminka má dostatek mléka, už několik dnů štěňátka přikrmuji. Dnes dostala poprvé i štěněcí granulky, příliš tuto nabídku zatím neocenila.  Nejlepší je syrové maso, nejlépe hovězí, špatný není ani pribináček nebo štěněcí mléko s piškoty a trochou tvarohu.
 
 
 
   

 

26.07.2015 - 32. den 
 
 

 

25.07.2015 - štěňátka poprvé venku
Dnes v 7.00 vypuklo stěhování 8 jezevčíků z Karlových Varů na Přebuz. Pro ty 4 malinké to byl den plný novinek. Ráno byli naskládáni do přepravky, pak nastal přesun do auta, přesun auta po silnici plné zatáček nejprve městem a potom lesem, kde vzduch voněl úplně jinak než dosud štěňátka poznala, byl velmi svěží, jak bývá po dešti.
Po příjezdu na chalupu Dassinka úplně zapomněla na dětičky a pelášila s ostatními 3 dospělými jezevčíky zrevidovat zahradu, kterou několik týdnů neviděla.
Dopoledne se zdálo, že přeháňky nedovolí, aby se štěňátka vydala na první výpravu do trávy, ale kolem 13. hodiny vysvitlo slunce, deštivé mraky odpluly a odpoledne byl výběh připraven přijmout malé průzkumníky.
Teď jsme už zase doma, obě cesty štěňátka bez problémů zvládla. V bytě je náramný klid, všichni spokojeně spí.
 

22.07.2015 - štěňátkům jsou 4 týdny
Také 4. týden se nesl ve znamení tropických teplot, které mírně zbrzdily aktivitu štěňátek. Nejlépe jim je ráno a dopoledne, kdy se teplota v bytě přece jen díky chladnější noci stává příjemnou. Začala jsem štěňátka přikrmovat. Dostala kaši z instantního štěněcího mléka s pribináčkem - ochutnala všechna. Včera jsem jim nabídla rozemleté hovězí zadní - štěňátka dychtivě vylízala misku. Tak mi jasně naznačila, co má v jídelníčku převažovat. Všechna štěňátka už vrčí, štěkají, vrtí proutky, reagují na zvuky.
O nadcházejícím víkendu pojedou poprvé do horské rezidence na Přebuz.
Z plemenné knihy přišla tetovací čísla.
 
 
   
 

15.07.2015 - štěňátkům jsou 3 týdny
Zdá se, že ani štěňátkům nejsou ta tropická vedra zrovna příjemná, a tak hodně spí.
 
 
 

14.07.2015 - 20. den
Štěňátka koukají, zdokonalil se jim čich, často se ještě plazí, někdy se pohybují s bříškem už těsně nad zemí, začínají slyšet zvuky a vnímat okolí, přibírají na váze, zatímco maminka hodně zhubla. V těch tropických dnech neměla chuť k jídlu, ale naštěstí fáze nechutenství je za námi a misku s jídlem nabízenou 5 x denně teď vždycky zcela vyprázdní.
 
 

 

FESTINA FRODI Vormicelli
Aktuální fotky.
 

ESTIMABLE DEMI Vormicelli
Aktuální fotka z posledních dnů.

12.07.2015- 18. den
První krůčky...

 

11.07.2015 - 17. den
Plazivý pohyb se pomalu mění, štěňátka se začínají stavět na nožičky a pokoušejí se o chůzi. S rozvojem jejich motoriky vznikla potřeba vybavit jejich zázemí kobercem, aby jim nožičky neprokluzovaly na hladké podlaze.
Na zahradě na chalupě jsme pro ně vybudovali ohrádku, která je má ochránit především před pádem do potoka.

 
 
 
 
 

08.07.2015 -  štěňátkům jsou 2 týdny
Absolvovala první stříhání drápků a odčervení, GORDIE včera ráno otevřel levé očičko a večer i pravé a ostatní 3 sourozenci se dnes přidali, takže z porodního boxu mžourají 4 páry kukadel. Stejně jako ve vrhu "D" po Chňapince se i v tomto vrhu po Dassince štěňátka váhově rozdělila na 2 knedlíky a 2 štíhlejší bagety. Váha štěňátek v tomto útlém věku nic nevypovídá o budoucí velikosti jedince. Z "knedlíků" po Chňapince jsou v dospělosti menší fenky než z baget.
 
 
 

05.07.2015 - 11. den
Štěňátka přečkala druhý tropický den v náramné pohodě. Všechna se už dávno přehoupla přes dvojnásobek porodní váhy, bříška mají kulaťoučká a v porodním boxu, kde jsou s maminkou, je většinou klid. Jen zřídka se ozývá nějaké štěňátko, když maminka s mléčným barem není zrovna "po ruce". 
 
 
 

04.07.2015 - 10. den
Dnes jsme se pokusili s dospělými jedinci smečky, samozřejmě bez maminky Dassinky, uniknout před úmornými vedry z rozpáleného města do hor, ale i ve výšce téměř 1000 m n. m. bylo 26°C. Pořád lepší než 37, ale kolem poledne slunce žhnulo i tam dost nepříjemně. Naštěstí chaloupka poskytla všem příjemný chládek.
 
Štěňátka za 3 dny zase povyrostla a dnes se mi zdá, že škvírky jejich očních víček jsou poněkud širší, to znamená, že se oči  brzy otevřou!
 
 
 


 

01.07.2015 - štěňátkům je 1 týden
Oba pejskové váží už přes 400 g, holčičky jsou o trochu štíhlejší. Nejčilejší je Gabbaia a největší pohodář je cvalík Gambi.
 
 

 
 


29.06.2015 - 5. den
Každé štěňátko už váží více než 300 g a oba pejskové se možná už zítra přehoupnou přes 400 g.

 

28.06.2015 - 4. den
Všechna štěňátka pěkně prospívají, podle váhových přírůstků lze soudit, že maminčino mlíčko je velmi kvalitní.
 

26.06.2015 - 2. den
 
 

Přibližně 12 hodin stará štěňátka (vrh "G"):

 

25.06.2015- vrh "G" je na světě!
V časných ranních hodinách se narodily 2 fenečky a po nich přišli na svět 2 pejskové. Všichni jsou samozřejmě krásní. Do porodu jsem tentokrát nemusela vůbec zasahovat, Dassinka si všechno obstarala sama.  
 

24.06.2015
Mám dovolenou, je 15 hodin, Dassinka už je neklidná, vrčí, hrabe... Ráno odmítla snídani, ale kolem 10. hodiny si dala pár kousků povařeného hovězího masa. Nezbývá než čekat. 

21.06.2015
Jarní dny dnes skončily. Několik týdnů už je jisté, že očekávaný vrh "G" je na cestě. Dassinky bříško se naplnilo štěňátky, která v posledních dnech na sebe upozorňují i pohybem. Takže dny březosti jsou téměř za námi a každým dnem by se štěňátka měla narodit. Vše je připraveno a celá smečka, včetně mě, žije teď v režimu očekávání velké události.
 
 
 
Dlouhou dobu čekání na štěňátka se rozhodla Gaia zkrátit po svém. V neděli 14. 06. se vydala na lov laní. Zpočátku jsem byla spokojená, 20 minut hlásila. Ovšem pak její hlas slábnul až zcela ustal. Je daleko nebo se vrací. Nevracela se! Volala jsem ji, můj hlas sílil, ale odezva žádná. 6 hodin a 30 minut čekání! Nakonec vše dobře dopadlo. Byla dopadena na silnici a směřovala k chalupě. Měla před sebou ještě asi 3 km. Děkuji všímavému a prostě úžasnému cyklistovi, kterému nebyl lhostejný osud malého pejska pohybujícího se po silnici, a děkuji obojku, na němž máme vyšité telefonní číslo! Kéž by každý návrat pejska byl tak šťastný!
Místo činu:
 

24.05.2015 absolvovala FESTINA FRODI Vormicelli zkoušku z bezkontaktního norování na lišku s plným počtem 84 bodů.
Vůdci a majiteli Festinky p. Ing. Jaroslavu Rodzenákovi srdečně gratuluji. Raduji se a děkuji.

DAFFI Vormicelli absolvovala 16. a 17.05.2015 Pohár Českého lesa v dosledech
V sobotu běžela s vůdkyní a majitelkou Janou Schubertovou BZH a skončila v I. ceně. Za všechny disciplíny byla rozhodčími hodnocena známkou 4 a za hlasité chování u kusu dostala navíc 5 bodů.
V neděli na BZ získala opět samé 4, kromě práce na pobarvené stopě, za níž má (údajně proto, že jí vůdkyně nevěřila)  známku 2, pro kterou spadla do II. ceny.
Daffi, doma zvaná Azalka,  tak učinila další významný krok k získání titulu Mezinárodní šampion krásy (C.I.B.)
Janičko, děkuji Ti za skutečně vzornou a všestrannou péči. Dík patří samozřejmě i Michalovi, který zajišťuje především dobré zázemí a přesuny za vašimi úspěchy. Mám z Vás velikou radost!

18.05.2015
CHŇAPINCE Valentince (Gaidulce) je dnes 12 roků.

17.05.2015
Dnes je 25. den po krytí. Dassinka je spokojená, hodně spí, je mazlivá, užívá si s celou smečkou pohybu, jídlo a pamlsky určitě nezanedbává, i když zatím je živena v normálním režimu. Včera si jídelníček zpestřila "přírodními granulemi", které v hojném množství nacházela na louce, kde se v noci pasou jeleni a laně. Trochu to přehnala a cestou domů v přepravním tunelu velkou část vyzvracela. Množství bylo neuvěřitelné!
 
 
HURVÍNEK Valentinka                                                        DASSI Vormicelli
 

23.04.2015
DASSI Vormicelli byla nakryta pejskem HURVÍNEK Valentinka. Hurvínkovým otcem je DALAMÁNEK Valentinka, pes, v němž se snoubí mnoho obdivuhodných vlastností. Je to vynikající pracovní pes s nádherným exteriérem, výraznou hlavou, krásným pohybem a s přátelskou temperamentní povahou, který ani ve 13 letech neztratil své kouzlo. Hurvínek je Dalamánkovi hodně podobný.
Nyní nezbývá, než si přát, aby se příznivé geny sešly u štěňátek, která by měla přijít na svět koncem června.


 

18.04.2015
Od poslední aktualizace stránek uběhnul celý měsíc. Vstoupili jsme jarních týdnů, do letního času, oslavili jsme Velikonoce a v běhu je loučení s posledním sněhem na vrcholcích Krušných hor a každodenní nadšení z probouzející se přírody. Přišlo také očekávané hárání Dassinky.
 

  
 
 

Nové fotky
FESTINA FRODI Vormicelli před úpravou srsti a po úpravě:
 
FRUPINO Vormicelli

 

15.03.2015
Dnes jsou ESTIMABLE DEMI Vormicelli 2 roky!
Demi, panička ať Ti slouží stejně dobře jako dosud a Ty buď stále vynalézavá v činnostech, které paničce, Tobě i Tvé parťačce Andělce zpestřují žití.
 

14.03.2015 
Měli jsme milou návštěvu, přijela Iris, CIARA CASSI Vormicelli a její dcera ANNE vom Goitzsche Blick.
Obě feny byly krásně upravené a údržbu srsti si panička provádí už sama. Bylo to jako vždy velmi milé setkání.
  

21. + 22.02.2015
Víkendové lenošení a mazlení:
 
 

A po práci na poli:
 

Adolescent FRUPINO Vormicelli

 

07. + 08.02.2015
První únorový víkend jsme prožili na chalupě, kde je letos sněhu celkem přiměřeně, i když pro jezevčíky je 40 až 50 cm dost, takže jsem jim, jako ostatně každoročně, vytvořila Vormicellistrasse s několika křižovatkami a s kruhovým objezdem.
 
 
  
 

Šampion Rakouska
Dassince přišla v průběhu ledna milá pošta z Rakouska.
 

Mám nové fotky ESTIMABLE DEMI Vormicelli
Demi je celá maminka Artemis, ale malinko jemnější.
 

29.01.2015 - vrh "F" slaví 1 rok
Celý drsný čtyřlístek zdárně dospěl do konce prvního roku života. Všichni v průběhu toho času získali srdce svých páníčků a stali se neopomenutelnými členy svých rodin, všichni jsou milovaní a jejich páníčci pro ně dělají vše, aby byli ti chlupáči šťastní a samozřejmě i jim to přináší obrovské uspokojení a rodost z úžasného soužití. Všem za to upřímně děkuji a jsem ráda, že nikdo neselhal. Všichni víme, že pes neselže nikdy.

foto: FRUPINO Vormicelli - 1 rok
  

Jedna krásná lednová neděle...

 
 

 

13.01.2015
Dnes je ARTEMIS Vormicelli 9 roků. Je stále báječná. Teď v zimě hibernuje v posteli, ale jakmile se jí naskytne příležitost se pořádně vyběhat, zapomíná na zimní spánek a je velmi aktivní. Už se těším na delší dny, v nichž jí budu moci nabídnout více aktivity nejen o víkendech , ale i během týdne.
 


Čas Vánoc...

Adventní čas...
V  období mezi zapálením první a druhé adventní svíčky jsme se vypravili na dvoudenní mezinárodní výstavu do rakouského Welsu s cílem získat v pracovní třídě s DASSI Vormicelli poslední potřebné čekatelství na splnění šampiona Rakouska. Pro Dassi bylo vystoupení na výstavě po rok a půl trvající přestávce milou samozřejmostí. Domů jsme odjížděli spokojení, úkol byl splněn.
Poprvé s námi cestoval i FRUPINO, byl očíhnout výstavní dění, zjistil, že na světě kromě jezevčíků žije mnoho jiných psů a razil zásadu, že lepší je útok než obrana. Jeho sebevědomí rozhodně neutrpělo!

 

 
 
  

24.11.2014
Nové fotky Festiny. Je čerstvě otrimovaná a myslím, že jí to velmi sluší.

   

16.11.2014
Navštívili jsme Fergana. Vyrostl z něj veliký pes s bohatou srstí, mohutným vousem, silným chrupem, má pěkný elegantní pohyb, hezkou hlavu a velmi milou povahu. Ale co je pro pejska nejdůležitější -  má dobré bydlo s velikou zahradou, milující rodinu, denní dlouhé vycházky a dobrou stravu. Velikou radost jsem měla také z toho, že si páníčci vzali k srdci, že přemíra potravy pejskovi neprospívá.
 
Fotky se bohužel nepovedly, nechtěla jsem použít blesk a měla jsem s sebou jen starý kompakt.

Z našich podzimních dnů...

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Nedělní zpráva z Těrlicka
První den tzv. zimního času předvedla FESTINA FRODI Vormicelli naplno svou loveckou vášeň!
Časně odpoledne mi telefonoval její páníček, že Festina za hlasitého dlouhého vydávání odběhla za zvěří a je už 1,5 hodiny v lese. Poskytla jsem všechny obvyklé rady a pro jistotu jsem situaci ještě konzultovala se dvěma zkušenými loveckými kynoložkami, jejichž slova byla povzbudivá a moc za ně děkuji.
Čas kvapil a pořád nic. V čase, který v podzimním období označujeme již jako podvečer, jsem konečně uslyšela v telefonu nadšený hlas: "Už ji mám!!!"
Našli se na parkovišti, odkud v poledne vyšli na "lov". Páníček čekal v lese, ale když se nevracela, vydal se na parkoviště pro auto (asi 3 km) a přijel na lesní cestu k místu, kde očekával její návrat. Slunce zapadlo, začalo být chladno a tak se rozhodl, že si pojede domů pro teplé oblečení. Když míjel cestou domů parkoviště, uviděl pobíhat Festinu mezi několika zaparkovanými auty. V 9 měsících velmi slušná práce, Festinko.

Podzimní zprávy z Ústí nad Labem
FORTIS Vormicelli šel minulý týden poprvé pobarvenou stopu a tento týden si vyzkoušel práci na stopě šlapané. Panička hlásila, že pracoval pěkně. Spokojené jsou nejen paničky (má totiž 3), já, ale i jeho parťák Bambusek, který Forťáčka učí dalším aktivitám, jimiž jezevčíci zpestřují život sobě a hlavně páníčkům.
Jsem ráda, že je Fortis v tak dobré společnosti!

Podzimní zprávy z Přerova
DAFFI Vormicelli rozšířila sbírku šampionátů o Slovenského šampiona krásy.
 

23.10. Daffi na Evropské výstavě psů v Brně  v silné konkurenci vyběhala v pracovní třídě, v níž startovalo 6 fen, pěkné 3. místo.
Janičce a Michalovi Schubertovým děkuji nejen za dosažené výstavní a pracovní výsledky, ale i za tu každodenní péči spojenou s adrenalinovými zážitky v jejich akční tříčlenné smečce.

Frupinův první podzim

 
 
 

05.10.2014
V neděli nás bylo 7, tedy nás jezevčíků. Přijel se ukázat Fortis s Lumpíkem a Bambuskem. Moje maminka, babička i teta byly k ryze pánské návštěvě vstřícné. Já Frupino jsem byl také nadšený, že zase vidím bráchu, že jsem poznal jeho rodinu a parťáky. Proháněli jsme se po zahradě i v chalupě, bylo to moc pěkné. Pak jsme se všichni vydali na špacírek do lesa a když jsme se z procházky začali vracet domů, řekl jsem si, že mám poslední šanci zjistit, kdo z nás dvou je silnější. Pravda, já jsem o trochu menší, ale zuby a sebevědomí mám velké. A tak jsem po bráškovi vystartoval a vyhrál jsem. No a panička místo aby se radovala, zlobila se na mě a uvázala mě na vodítko. Rozumíte tomu???

 


 


29.09.2014
První podzimní víkend se vydařil, bylo nádherné počasí a tak celá smečka strávila hodně času v přírodě. V noci klesla teplota pod bod mrazu, noční nebe bylo plné hvězd a troubení jelenů umocňovalo kouzlo podzimu.
  
 

 
 

 
  

 

25.09.2014 slaví DASSI VORMICELLI 4. narozeniny.
Neuvěřitelné, že už uplynuly 4 roky od doby, co Gaia (Chňapinka Valentinka) porodila její 3. a poslední, ryze dámský "déčkový" vrh. Všem oslavencům přeji krásný život vedle páníčků, kteří pro to dělají maximum a kterým za to upřímně děkuji. Zejména děkuji Janičce a Michalovi Schubertovým, kteří s Daffi udělali veliký kus práce.

03.09.2014
Letní dny na konci srpna se už významně zkrátily a tak je ještě třeba využít všech chvilek k pobytu venku, neboť brzy budou dny kratičké a výpravy do přírody se zase omezí především na víkendy.

Vůně lesa jsou teď jiné a svěží vzduch umožňuje jejich nadšené zkoumání, vodou naplněné výmoly v lesních stezkách a lesní potůčky přinášejí osvěžení a chuť do další práce. Celá smečka miluje les a teď už se i Frupino odvážně vzdaluje, učí se od dospělých, trénuje orientační smysl a nos.

Cestou z lesa domů se před námi rozprostírají rozlehlé louky. Vždycky si myslím, že ta krátkonohá banda musí být z lesa unavená, a vždycky mě ujistí o mém omylu, když se zvesela rozeběhne do všech stran a každý zjišťuje, zda je zde vše v pořádku, kdo tudy prošel, kam mířil a zda se ještě vyplatí se za ním vydat…
 

 

 

 

25.08.2014
Nové fotky Festinky:
 
 

20.08.2014
Dnes je vrhu "F" 29 týdnů a všichni čtyři Dassinky potomci už vyrostli do téměř dospělé podoby. Frupino zažil v lese první pořádnou bouřku s krupobitím a byl opravdu statečný. Maminka Dassi změnila metodiku výchovy, takže každodenní výprasky jsou konečně minulostí a vystřídaly je nekonečné něžné rvačky doprovázené sprintem z jedné místnosti do druhé.
 

 

 

 

29.07.2014
Fergano, Fortis, Frupino a Festina Frodi jsou dnes půlroční! Tři z nich už 4 měsíce posilují své postavení v novém domově a Frupino ve čtyřčlenné domácí smečce.

Fortis, který se vydal do světa první, svou dominantní povahou už dávno zpracoval své dva starší parťáky. Paničku poslouchá tak, jak to umí jen jezevčíci. Zprávy z posledních dnů jsou hlavně o tom, že se z něj stal účinný lovec hlodavců a současně labužník - není nad čerstvou, ještě teplou myšku! Někdo z předků byl možná kocour.

Festina je šikovná psí holčička a úúúúžasně chytrá, jak tvrdí její zamilovaný páníček. Je odvážná, chodí útočit do obůrky na malé prasátko. Miluje vodu a potápění. Takže vedle kocoura musíme mít v rodokmenu i kachnu! K půlkulatinám dostala poukázku do salónu krásy a výsledek vidíte na fotkách.
 

Fergano se u nás byl ukázat před týdnem. Je to pěkný pes s nádhernou výraznou hlavou, rovným hřbetem a velmi pěknou mechanikou pohybu. Přijel ve velmi bohaté srsti, na temeni hlavy měkké. Trimování potřeboval jako sůl. Pracovala jsem na něm s přestávkami docela dlouho, ovšem výsledek jsem nestihla zdokumentovat.

Frupino je velmi temperamentní svéhlavý psík, na jehož výchově pracujeme ve čtveřici (babička Gaia, teta Artemis, maminka Dassi a já) s různým úspěchem. Musím podotknout, že feny jsou úspěšnější než já, stále se od nich učím. Je hodně hlučný, když jej napomenu, odmlouvá komickým nepopsatelným způsobem, který pochytil od babičky. Má pěknou tvrdou srst tmavé barvy, pěkně rovná záda a myslím, že i hezký pohyb. Na louce už dávno stačí i mamince, která je nejrychlejší.

28.07.2014
Frupinovy mléčné špičáky jsou už minulostí a na jejich místě rostou ty definitivní, velké, silné. Je konec jemných dírek v nábytku i v mém domácím oblečení a překotného kousání všeho, co ke kousání vhodné je i není.
 

27.07.2014
Na německé klubové výstavě v Kaunitz se ve velké konkurenci Ciara Cassi Vormicelli ziskem V1, VDH-CAC a DTK-CAC stala klubovou vítězkou a její dcera Anne vom Goitzsche Blick získala V1, VDH-CAC a res. DTK-CAC.
Paní Thies posílám velké gratulace.
                                            

24.07.2014
Řezáky jsou přezubené, teď probíhá výměna špičáků. Od první Frupinovy vycházky do lesa uplynulo několik týdnů. Měla jsem 2 týdny dovolené, které jsme prožili na chalupě. Celá smečka byla stále venku, jen když vydatně pršelo, všichni se urychleně vraceli domů na ještě nevychladlá místečka. Hezkých dnů bylo také dost a tak měl Frupino hodně příležitostí k běhání po vzrostlé louce i v lese.
 

 

   

...domácí dovádění babičky Gaidulky s Dassinkou.
 

29.06.2014
Štěňátkům z vrhu "F" je dnes 5 měsíců. Právě procházejí přezubováním a vzrůstem se už značně přiblížila dospělým jedincům. Frupino ztratil 11 řezáčků a už jen poslední mléčný řezák se viklá mezi rostoucími mnohem mohutnějšími zuby 2. dentice. Brzy přijde řada na špičáky!
Večer přišla milá zpráva z Německa. Ciara-Cassi Vormicelli necelé 3 měsíce po porodu získala na speciální výstavě jezevčíků V1, VDH-CAC a res. DTK-CAC a její dcera Anne vom Goitzsche Blick V1, VDH-CAC a
DTK-CAC. Mám radost, stejně jako paní Thies, které srdečně gratuluji.   

   

 

 

22.06.2014
Frupino začal přezubovat! Před třemi dny mu visel jen na vlásku levý dolní řezák. Když jsem kontrolovala, jak moc je vlásek pevný, zůstal mi zoubek v ruce. Před dvěma dny Frupino na zahradě ztratil další dolní řezák a dnes mu vypadnul horní střeďák vpravo. Takže napínavá vývojová fáze je v běhu.


17.06.2014
Moje malá smečka stále funguje a v režimu 1 štěně + 3 dospělé feny a tento stav ještě nějaký ten měsíc potrvá. V pracovní dny je to režim velmi hektický, ale o víkendech a ve volných dnech si to pěkně užíváme.
Frupino, stejně jako jeho sourozenci, značně pokročil v cestě za čistotností. I výchova je v plném běhu, ovšem její dopad je zatím diskutabilní, ale pomaloučku se dostavují záblesky úspěchu. Zatímco sourozenci už přezubují, Frupinovi se řezáčky sice povážlivě viklají, ale nevypadl dosud žádný! Tak uvidíme, co přinesou další dny.

 

 

Maminka Dassi Vormicelli je stále ve střehu.
 
 

...a tedy ještě naše milá místečka...
 
   

15.06.2014
Estimable Demi Vormicelli je dnes 15 měsíců! Neuvěřitelně rychle to uběhlo a z malého štěňátka je dospělá fenečka.

  

 

Frupino v celkem klidové fázi, kdy ničí pouze jednu oblíbenou hračku.

18.05.2014

Chňapinka Valentinka, zvaná Gaia, slaví 11. narozeniny. Stále je vůdčím jedincem smečky, i když se v naší domácnosti teď nachází jeden velmi ambiciózní jedinec!

 

10.05.2014

Frupino byl na prvním velkém výšlapu v lese. Nejprve musel přejít přes louku a pak se dostal v doprovodu maminky Dassi a tety Artemis na lesní cestu, odkud se pak každý rozeběhl za svými zájmy. V  lese byla spousta vůní a věcí, které viděl Frupino poprvé v životě. Stihnul běhat mezi maminkou a tetou, aby mu neuniklo nic z toho, o co se zajímala každá z nich. Domů došel utrmácený a plný nových dojmů. Následoval dlouhý odpočinek.

 

 
 

V první polovině května Dassi Vormicelli obdržela ze sídla FCI v Thuinu dlouho očekávaný certifikát. Má přiznané tituly C.I.B. (International Beauty Champion) C.I.E. (International Show Champion). Já se raduji a Dassince je to celkem jedno.

 

 

07.05.2014

Frupinův 14. týden je plný her, kousání všeho, co se ocitne v blízkosti jeho protahující se mordičky, pokusů o rozšíření práv ve smečce (ty jsou zatím neúspěšné)... Učí se chodit na vodítku a zatím nechce respektovat směr pohybu, který sám neurčil. Pomaloučku si začíná zvykat na trimování. 

 


Naše milá místečka...
 

 

 

29.04.2014

Štěňátkům jsou 3 měsíce!
FORTIS je už měsíc součástí tříčlenné pánské smečky. Nejstarší je Lumpík, který od začátku Fortise něžně opečovává.  Bambi už překonal počáteční rozpaky z malého vetřelce. Fortis se od obou pejsků učí samozřejmě všem lumpárnám, ale i užitečným věcem, jako např. zvedání nožičky při čůrání, které provozoje už nějaký ten týden. 
FESTINA žije krásný život malé psí holčičky ve společnosti milého páníčka. Snídají spolu loupáky a zapíjejí je bílou kávou, jak jinak než ze společného šálku!
FERGANO odjel o několik dnů později, ale už dávno se zadaptoval na život s mladou rodinou v domku s velkou zahradou. O Velikonocích se byl podívat na Milešovce!
FRUPINO má úděl nejsložitější. Všechny 3 feny nechápavě naslouchají mým telefonickým rozhovorům, při kterých  zájemcům o štěňátko sděluji, že už žádné nemáme. Kdyby mohly vyřídit samy některý z hovorů, dopadlo by to asi úplně jinak. Takže ještě mnoho týdnů u nás potrvá období neklidu, než se smečka stabilizuje. Gaia, Artemis i Dassinka musejí být stále ve střehu, aby ten sebevědomý kousavý chlapeček věděl, kde je jeho místo.

 

23.04.2014

Dnes je štěňátkům z vrhu "F" 12 týdnů, zprávičky z jejich nových domovů jsou milé, Fergano, Fortis i Festinka  mají plné tlapky práce s výchovou páníčků a zdá se, že si v tom vedou báječně!  Frupino to má trošku těžší, neboť Gaia, Artemis i Dassi mají silné, po mnoho let budované pozice, které nemíní ani o kousek omezit, ale je to pejsek vynalézavý a hodně urputný, takže krůček po krůčku...

Artemis má v Německu vnoučátka, její dcera Ciara Cassi Vormicelli v chovatelské stanici vom Goitzsche Blick před 3 týdny porodila 2 pejsky a 2 fenky. Při porodu si Cassi vše obstarala sama a o štěňátka výborně pečuje, všechna krásně prospívají.


 

18.04.2014

Už 14 dnů je malý Frupino jediným terčem výchovy maminky Dassi, která je velmi důsledná a nekompromisní.
A tak Frup často řve v poloze na lopatkách jako o život a krátce po epizodě, která pro nezasvěceného pozorovatele vypadá strašlivě, zase vymyslí hned několik lumpáren, z nichž některá zaručeně matku přiměje k dalšímu výchovnému zásahu.
Maminka i babička si s ním docela často hrají a hrátky někdy končí tak, že si nakonec hraje babička s maminkou. Artemis s Frupinem absolvuje vždy několik zběsilých koleček prostorným obývákem přes chodbu do kuchyně a zpět, pak si vleze do postele pod polštář a považuje svůj díl denní péče o synovce za splněný.


06.04.2014

Frupinovi začal také nový život. Zůstává doma. Na noc se přesunul z pelíšku, ve kterém dosud pobýval s bráškou, do postele a všechny tři dospělé feny s různou mírou tolerance tento fakt akceptovaly. Jsem zvědavá, jak budeme fungovat, ale nejsme první smíšená smečka, tak věřím, že to půjde.

 

04.04.2014

Ferganův den byl stejně složitý jako den Fortisův nebo Festiny. Čtyři štěňátka zůstat doma nemohou, ale ani tři, ani dvě a nakonec i to jedno je volba, která s rozumem nemá nic společného. Také Fergano zvládnul stěhování do nového domova báječně a také on spal hned první noc s páníčkem.

 
 
 

30.03.2014

Dnes měla svůj důležitý den Festina Frodi. Má sympatického páníčka a jsem si jistá, že jsem jí ho mezi mnoha uchazeči o její tlapku vybrala správně. Festinka dorazila domů ve večerních hodinách a první zprávičky čišely nadšením a radostí. Co víc si mohu přát?29.03.2014

Dnešní den byl Fortisův. Fortis dnes odjel s novými páníčky rozšířit smečku dvou trpasličích drsňáčků. Je to něžný pejsek, který na rozdíl od jednoho brášky a sestřičky nikdy nevyvolával rvačky, ale když byl sourozenci napaden, dokázal se účinně bránit. Raduji se ze zpráviček, které popisují, jak dobře zvládá přechod do nového domova.


28.03.2014

Poslední společný den...27.03.2014

S tím, jak štěňátka rostou a osamostatňují se, začíná ve mně narůstat úzkost z jejich blížícího se odchodu...

 

26.03.2014

Dnes vstoupila štěňátka do 9. týdne, jsou z nich už pořádní raubíři. Dnes ráno mi připravila překvapení, rozcupovala podložku na čůrání, s dílem byla spokojená (vypadalo to, jako by se kuchyní prohnala sněhová vánice), nadšeně mě vítala a vydatně pomáhala s úklidem.

 

 

25.03.2014

Tak maminka Dassinka strávila už druhou noc na jejím starém místě v ložnici a štěňátka nechala samotná v kuchyni, kam mají všechny feny volný přístup. Ani babička Gaia ani tetička Artemis toho příliš nevyužívá, protože jakmile se tam objeví, celá banda všeho nechá a vrhá se na příchozí příbuznou, kterou hned začne oždibovat svými ostrými řezáčky, případně se zakusují špičáčky. Dost to bolí, takže příbuzenské návštěvy jsou velmi sporadické. A maminku, tu nikdo neokusuje, je to veliká autorita, která odčas přijde na kontrolu a jen 1 až 2 x denně ještě dá cucnout mlíčka, ale jen velmi krátce.
 

24.03.2014

Sláva!!! Mám týden dovolené. Štěňátka jsou den za dnem aktivnější, méně spí a více zkoumají vše, co zatím omezený svět nabízí, koušou vše, co jim přijde do cesty, čůrají na podložky i jinam... Maminka kojí již jen sporadicky, o to častěji běhám do řeznictví pro čerstvé maso.


23.03.2014

Větrná sobota a deštivá neděle. Oba dny byla štěňátka zase jen doma. Aby měla hodně pohybu a nových impulzů, zpřístupnila jsem jim další části bytu. Frupino vlezl pod skříňku, pod kterou se zamotal do kabelu od telefonu a nemohl vylézt, takže jsem musela tenhle kus nábytku přemístit, abych pištící štěně zachránila ze zajetí. Ostatní žádnou závažnou nehodu neměli. Celou bandu rázně upozornila babička Gaia, že do jejího pelechu jí nikdo nepoleze. Teta Artemis se před výpravou rozdováděných štěňat raději utekla schovat do postele.22.03.2014
21.03.2014

Dnešní půldenní dovolenou jsme využili k přesunu na chalupu, kde štěňátka měla poprvé příležitost běhat po zahradě, sice jen v omezeném prostoru, který jim zatím zajišťuje bezpečnost před pádem do horské říčky. Maminka Dassinka, babička Gaia i teta Artemis si běžely obhlídnout na zahradě všechna místa a upozornit přítomné živočichy, že nastává období, kdy zahrada je jen a jen jejich. Mládež zkoumala sedmikrásky, rašící trávu, zem, ve větru se pohybující větve stromů...

20.03.2014

19.03.2914

Dnes je štěňátkům 7 týdnů. Největší lumpík je Frupino, je urputný, odvážný a od činnosti, pro kterou se rozhodne je obtížné jej odradit. Nejklidnější je nejbaculatější rozvážný Fergano. Fortis je hbitý pejsek, který vnikne všude, kam se jen vejde. No a Festinka není něžná holčička, jak vypadá, ale je pravidelný soupeř všech rvaček a přepere i velkého Fergana.
18.03.2014

Štěňátka mají přísnou maminku a přestože jsou stejně temperamentní a v lumpárničkách stejně vynalézavá jako ta z předchozích vrhů, ráno kolem 5. hodiny, kdy jsem byla zvyklá ke štěňátkům vstávat, se nehlásí kňouráním a vřískáním, ale celkem tiše si hrají nebo koušou nějakou hračku či kostičku.


17.03.2014

16.03.2014

Štěňátka mají na chalupě nachystanou velikou ohrádku (je nezbytná, neboť okrajem zahrady protéká dravá horská říčka), ale tento víkend jim nepřeje počasí a tak sedí....sedí???? doma...

 

15.03.2014

Dnešní den začal štěňátkům jinak než ty, které dosud prožila. Ráno nedostala snídani a místo ní byla naskládána do přepravky a nastal přesun do Kraslic za naším veterinárním lékařem MVDr. R. Šebestou. Cestu, která je hodně, ale hodně vinutá a trvá necelou hodinu, přečkala dobře, jen Fergano měl pozvracená záda. Vzhledem k tomu, že jsem jim nepodala snídani, nebylo to nic tak dramatického. Pan doktor provedl celkovou prohlídku, zjistil, že všechna štěňátka jsou v pořádku, zdravá, pejskové mají sestouplá obě varlátka, srdíčko bije jak má... Po odborné manikúře a pedikúře došlo na tetování a vakcinaci. Tetování se neobešlo bez velikého křiku, ten naštěstí brzy skončil a štěňátko, které proceduru absolvovalo, brzy zkoumalo zákoutí ordinace a přilehlých vyšetřoven a pochutnávalo si na piškotu. Po příjezdu domů Dassi své děti vítala s velkou radostí, zkoumavě je očichávala a brzy jim udělovala známé výchovné lekce. Vše se vrátilo do zaběhaného stavu.


 

 

14.03.2014

13.03.2014

Dnešní půlden dovolené jsem využila mimo jiné ke zrušení ohrádky, protože štěňátka jsou už dostatečně vyspělá a nehrozí jim, že by se někde zatoulala a netrefila zpátky do teplého pelíšku. Před štěňátky je teď krásné období objevování světa, který se bude rychle zvětšovat, a pokud počasí vydrží, meteorologové sice vyhrožují prudkou změnou, pocestují brzy na chalupu užít si horského vzduchu a vůní přírody. Dnes proběhlo fasování obojků. Festinka malinko protestovala, ale pejskové, kteří dosud nosili mašličku, změnu skoro nezeznamenali.

12.03.2014

Štěňátkům je 6 týdnů! Intervaly aktivity jsou stále delší, rvačky důraznější, zoubky hodně ostré, kojení už méně časté, zato častěji a v posledních dnech vlastně už vždycky zcela vyprázdněná miska nabízené stravy. K narozeninám jsem štěňátkům rozvinula 1,5 m dlouhý skládací tunel. Nadšení bylo převeliké a všechna štěňátka odvážně probíhala temným prostorem.


11.03.2014


10.03.2014

...ustaraná maminka Dassinka

09.03.2014

Mé kulinářské umění dnes ocenila štěňátka tím, že poprvé vylízala celou misku a nenechala ani malý zbyteček pro maminku, která se až dosud velmi ráda o přebytky jídla ucházela. Štěňátka se učí čistotnosti, o trochu úspěšnější jsou pejskové. Porodnici, kterou před časem štěňátka opustila, nyní zase používají , zejména ke hrám a rvačkám. Pro odpočinek si Festinka vybrala bílé iglú, pejskové to respektují a jen někdy jí tam některý dělá společnost.08.03.2014

...jedna pěkná sobota...

      

        

07.03.2014

Je tady pátek, mám půl dne dovolené a tak část slunného odpoledne tráví Artemis a Gaia v okolí Božího Daru. Nezanedbatelný zbytek smečky je zatím s maminkou doma. Propukají vzájemné zápasy, mléčné zoubky jsou velmi ostré, takže často někdo naříká. Když útočník poleví, napadený jedinec se vrhá s vrčením a velkým odhodláním srovnat účet.


       

 

06.03.2014

Nejčilejší a zároveň nejmenší Festinka je spiritus agens celé malé bandy.05.03.2014

Štěňátkům je dnes 5 týdnů. Nejdrobnější je Festinka, ovšem v jejím gracilním tělíčku je veliký temperament. Největší pejsek je Fergano a váhové prvenství si neohroženě drží již od narození. Běhal první, ale bylo to účelové, stále sháněl maminky cecík. Je baculatý a při pohybu vypadá poněkud nemotorně. Frupino a Fortis jsou štíhlí pejskové, už teď s náznakem elegance v pohybu.
Chci ujistit všechny, kteří navštěvují naše stránky, že babička Gaia i teta Artemis nepřišly přechodným rozšířením smečky o své požitky.

 

04.03.2014           
        03.03.2014

Dnes bylo na pořadu 2. odčervení. Štěňátka pastu Flubenol tolerují lépe než Banminth, jehož aplikace bývala u minulých vrhů spojena se zažívacími potížemi, které však nebyly nějak dramatické. Proběhlo stříhání drápků, tentokrát i Fergano přežil tuto surovost bez protestů. V jídelníčku přibyly granulky. Maminka je výchovný pedant a časté výprasky spojené s velikánským nářkem trestaného jedince vnášejí do smečky neklid. Výchovné metody Dassinky se evidentně nelíbí ani babičce Gaie ani tetičce Artemis a nakonec ani mně.            


 

02.03.201401.03.2014

Brzké vstávání, rychlý úklid nočních "nehod", venčení maminky, tety Artemis a babičky Gaidulky, stolování, návštěva mléčného baru (provoz budeme pomalu utlumovat), hry a dlouhý odpočinek a den zakončený pozdní 2. večeří kolem 23. hodiny. V mezičasech úklid "nehod", delší pobyt dospělých v přírodě, venčení před spaním, krmení ...... vše se s neúprosnou pravidelností opakuje. Není to krásný život?
              

28.02.2014

Pohyb štěňátek se v průběhu 5. týdne postupně mění z nemotorné chůze v běh, ale koordinace pohybu dozrává pomaleji než touha štěňátek dostat se do cílových míst. Navíc je v cestě často nějaký sourozenec nebo hračka. Maminka Dassinka nemá jemné způsoby výchovy starší polosestry Artemis, ale stejně jako její maminka Gaia uplatňuje už v raném dětství přísné zásady. Nejvíce nářku slyším, když Dassi dostane pamlsek. Vždycky s ním jde mezi štěňátka. Pokud se nějaké přiblíží, dostane výchovnou lekci spojenou s obrovským nářkem a s úprkem provinilce i ostatních štěňátek do bezpečného zázemí.27.02.2014


26.02.2014

Štěňátkům jsou 4 týdny. Dostávají zatím 3 x denně krmení z misky. Preferují masitou stravu. Pribináček a sladké kaše zpravidla brzy opouštějí a nechávají mamince. Malá banda už našla také misku s vodou a začala vodu pít. Učí se hygienickým návykům, nejlépe se daří Ferganovi, který má ovšem nejpevnější nožky, které ho donesou včas tam, kam potřebuje. Ostatní ne vždy dorazí včas, takže plyšová deka je za den v okrají u východu pořádně pročůraná a vyžaduje každodenní výměnu. Vzájemně se už dobře vnímají, hrají si, okusují maminku a hračky a přestože aktivity každý den přibývá, hodně hodin ještě prospí.
25.02.2014

Štěňátka se naučila jíst z misky. Nejprve okusovala její okraj, ale teď už vědí, že důležitější je obsah. Učí se chodit čůrat na podložky, někdy se to všem 4 podaří. Nejúspěšnější jsou po probuzení. Začínají si spolu více hrát a Fergano a Fortis už krásně běhají, zbývající dvojice se zatím jeví klidnější a v pohybu úspornější. V mordičkách jsem nahmatala špičky prořezávajících se zoubků. 

24.02.2014

23.02.2014

Včera slibované masíčko dnes skutečně štěňátka dostala. Dopolední porci jedl jen Frupino a Fergano, druhá dvojice se krátce před podáváním masa napila u maminky a chrupala v oblíbeném koutku. Odpolední maso spořádala trojice Fergano, Fortis a Festinka.

....a ještě 2 portréty
 

22.02.2014

Konečně je tady víkend a je mnohem více času na pozorování štěňátek. Toho využila i babička Gaia, jenže dlouho si pobyt u vnoučat nevychutnala, neboť se přihnala starostlivá matka, která si do té doby spokojeně tahala plyšovou kachnu v jiném pokoji, a babičku vyhnala.
Přestože se ještě kromě Fergana štěňátka nehlásila o doplnění jídelníčku, chci Dassince s výživou potomků už aktivně vypomáhat a tak dnes poprvé všechna štěňátka dostala kaši. Zítra se mohou těšit na maso. Kaší nikdo nepohrdnul, ale maso je maso. 

21.02.2014

Spíme, rosteme, baštíme, chodíme a začínáme si spolu hrát. Vrčíme a vrítme proutkem. To je výčet našich dovedností.
19.02.2014

Štěňátkům jsou 3 týdny! Každý den přináší do jejich života prudké změny. Dnes už chodí celkem čile aktivnější dovjice, ale i Festinka a Frupino si několikrát vyšlápli do okolí pelíšků. Z jejich území jsem odstěhovala porodnici, kterou během víkendu opustili a už se do ní nevraceli. Některé předchozí vrhy ji k odpočinku používaly dlouho. Nahradila jsem ji běloučkým novým pelíškem, který se zamlouvá i mamince Dassince. Fergano dnes ochutnal pribináček a shledal jej chutným! No nepřekvapilo mě to. Začíná být mnohem zřetelnější rozdíl mezi odpočinkem štěňátek a jejich aktivitou a bude se teď prudce stupňovat.


18.02.2014

Během uplynulých 3 dnů udělala štěňátka veliký vývojový skok, zejména Fergano a Fortis, kteří už používají k přesunu všechny čtyři nožičky. Fergano si pořád stěžuje, že maminka je daleko a že s ní tam je i ten cecík plný mlíčka. Druhá dvojice (Festina Frodi a Frupino) je zatím méně aktivní.

15.02.2014

Konečně je tady víkend, který jsem mimo jiné využila k nákupu koberce, abych mohla štěňátkům připravit zázemí pro rozvoj jejich pohybu, který každým dnem trošku progreduje. Zde můžete nahlédnout.13.02.2014

Fergano už také kouká! Všem štěňátkům se prodloužila ouška, která teď už netrčí na hlavičkách v podobě malých tlustých výběžků, nýbrž mají převislou polohu a jsou mnohem tenčí. Občas je vidět snaha některého štěněte postavit se na všechny 4 nožky, ale koordinovaný pohyb ještě nemají.

12.02.2014

Štěňátkům je 14 dnů, jsou mnohem aktivnější, staví se na nožičky a dnes večer všechna kromě Fergana otevřela očka. On Fergano má úplně jiné starosti, než se rozhlížet po světě. Neomylně si vždy najde i bez kontroly zrakem ten nejplnější cecík, aby si mlíčkem naplnil své veliké bříško.

 

11.02.2014

Zdá se, že štěňátkem, které bude jako první okukovat svět, bude Frupino. Napovídá tomu dnes malinko rozšířená škvírka mezi dosud pevně sevřenými očními víčky. Fergano si stále udržuje prvenství ve váhové kategorii a jako všichni tlouštíci je to velký pohodář.

.

10.02.2014

Ještě nekoukáme, spíme, navštěvujeme mléčný bar, dokážeme se docela rychle dostat na jiné místo, ovšem ne vždy tam, kam bychom chtěli, a to nás dosti nervuje. Už brzy budeme aktivnější! Těšte se!!!


 

09.02.2014

Štěňátka jsou čilá, posiluji svaly na končetinách, které by jim měly už brzy umožnit mnohem rychlejší pohyb. Jejich zvukové projevy jsou bohatější a častější, občas je vidět jemné vrtění proutkem. Očka jsou zatím zavřená. Poprvé jsem jim stříhala drápky a všechna štěňátka se hodně zlobila. Za uplynulých 11 dnů života se mnoho mateřského mléka proměnilo v živou hmotu, která začíná postupně zaplňovat dříve mnohem prostornější porodní box.

 08.02.2014

Dassinku nepřetržitý pobyt u štěňátek už trošku nudí, občas do nich strká čenichem a chce, aby si s ní hrála, jenže na to si musí ještě chvíli počkat. Když jsou štěňátka nakrmená a celkově obstaraná, přesouvá se maminka do pozorovací a hlídací boudičky, kterou má hned naproti.

07.02.2014

Během včerejšího dne všechna štěňátka zdvojnásobila svou porodní váhu. Jsou podstatně čilejší, brzy začnou otvírat očka. Maminka je pečlivá, ovšem její bizarní polohy při kojení mě udivují a občas mě přiměji k tomu, že ji položím na bok, což je pro všechny zúčastněné mnohem pohodlnější.

05.02.2014

Dnes je štěňátkům 1 týden, všechna pěkně přibývají na váze, nejvíce Fergano, který dnes vážil těsně nad 500 g. Dassinka teď už stále častěji opouští porodní box a je v kontaktu s Gaiou a Artemis, ale prostor přístupu ke štěňátkům ještě velmi pozorně střeží. Frupino byl dnes hodně rozčílený, když se v boxu doplazil do rohu a dál cesta nevedla. Než změnil směr svého pohybu, dlouho hlasitě pískal a odhodlaně bojoval s překážkou.


 

03.02.2014

Štěňátka jsou už docela čilá, ovšem jejich hlavní životní náplní je sání maminčina mléka a spánek.

02.02.2014

Dassi začala spontánně, i když jenom na chviličku, opouštět porodní box. Stále je hodně ostražitá, ale už mnohem klidnější. Fergano je stále největší pejsek, ostatní 3 sourozenci pomalu srovnali váhu.

Štěňátka dostala krásné hračky (pejskové myšky a fenka hnědého potkana).

01.02.2014

Štěňátka během 3 dnů pěkně přibrala. Dassince se dnes konečně vrátila chuť k jídlu, dobrovolně zatím štěňátka neopouští, takže s nimi tráví v porodním boxu veškerý čas. O štěňátka se stará dobře, jen jednou se na jednoho pejska zlobila, když se připlazil nebezpečně blízko k jejímu pamlsku.

30.01.2014

Všechna štěňátka váží dnes o chloupek více. Dassinka je zatím stále v porodním boxu a je velmi obtížné ji přesvědčit, aby se šla alespoň vyvenčit. Věřím, že za 2- 3 dny se to srovná. Moji manipulaci se štěňátky toleruje, ale nechce je za žádnou cenu ani na chviličku opustit.

29.01.2014

V časných ranních hodinách porodila Dassinka 4 štěňátka, nejprve 3 pejsky a nakonec fenečku. Do porodu, i když jsem ji ani na chvilku neopustila, jsem jí vůbec nezasahovala, jen vybavení prvního štěňátka si vyžádalo malou pomoc. Vše Dassi obstarala sama. Maminka i štěňátka jsou v pořádku, na štěňátkách jsem neshledala žádnou zjevnou vadu, všechna jsou v barvě divočáka.

Zde jsou noví členové rodiny Vormicelli:
1. štěňátko se narodilo ve 3.30 - pejsek Fergano Vormicelli, porodní váha 238 g
2. štěňátko se narodilo ve 3.45 - pejsek Fortis Vormicelli, porodní váha 184 g
3. štěňátko se narodilo ve 4.25 - pejsek Frupino Vormicelli, porodní váha 204 g
4. štěňátko se narodilo v 5.10   - fenka Festina Frodi Vormicelli, porodní váha 200 g
28.01.2014

Noc na dnešek už byla neklidná, po vydatné večeři, kterou ještě Dassinka snědla celou, často střídala místa odpočinku, občas hrabala, je ostřejší na Artemis i na Gaiu, často vrčí a i když je to její celkem častý projev, teď je frekvence a intenzita vrčení mnohem větší. Nyní je se mnou v práci, snídani si nevzala, odpočívá a vrčí. Tak uvidíme...

Nyní je 22.30 a stále čekáme. V práci byla Dassi ubytovaná v přepravce a v dlouhých intervalech vrčela a vrčela. Když jsem jí nabídla venčení, rezolutně odmítla. Stejně odmítla i maso, granulky, pribináček a vzala si jen kousek sýra. Domů běžela nadšeně, vrtěla proutkem a kulaté bříško vláčela sněhem.

26.01.2014

Máme úžasnou zprávu, otec očekávaných štěňátek Aero Minor Czech Originál se stal  res. Šampiónem šampiónů IV. FCI skupiny. Je to sympatický pes s velmi milou povahou.


 

Dassinka je stále klidná, hodně odpočívá, spí a dnes zase s velikou chutí snědla lehce povařené hovězí maso, jako svačinku si dala půlku lipánku, neodmítla ani sušený ovčí jícen. Z dnešní sněhové nadílky už se moc neradovala, před běháním venku dává teď přednost klidovému domácímu režimu.

25.01.2014

Dassi je březí 58. den, veliké bříško už omezuje její dříve čilý a elegantní pohyb. Dnes poprvé neměla chuť ani na syrové hovězí maso a pamlsky, které patřily k jejím oblíbeným, z jídelníčku postupně vypouští. Nakonec poobědvala granulky a k večeři měla vařené hovězí maso se zeleninou. Většinu dne odpočívá, střídá různé pelíšky a žádný už není dostatečně pohodlný. Je dobře hmatný jemný pohyb štěňátek. Včera jsem jí připravila porodnici, i když máme ještě pár dnů času.

TOPlist